Laroxyl Kullananların Yorumları, Yan Etki Yapar mı? | Allah'ın Bereketi | Allah'ın İsimleri

Laroxyl Kullananların Yorumları, Yan Etki Yapar mı?

Laroxyl kullananların yorumları, şikayetler ve kullanım önerileri nasıl? Laroxyl, antidepresan sınıfında bir ilaçtır. Depresyon ve belirtilerinin giderilmesi için reçete ile verilen bir ilaç türü olduğu biliniyor.

Terapötik endikasyonlar için uygulanan hap formülünde piyasaya sunulan film kaplı tablet şeklinde tanımlanır. Etken maddesi amitriptilin olan ilaç, kadın ve erkek pek çok hasta tarafından kullanılmıştır. Peki yan etkileri, olumlu ve olumsuz yönleri nelerdir?

Laroxyl Nasıl Bir İlaç?

Laroxyl kullananların yorumları, genellikle sakinlik ve yorgunluk belirtilerinin olduğuna dair yapılan önerilerle belirtiliyor. Ancak bazı kişiler de herhangi bir yorgunluk ve halsizlik hali yapmadığı, olumlu bir şekilde alıştığını söylüyor.

Amitriptilin 25 mg etken maddesiyle üretilmiş olan bu ilaç, inek sütünden elde edilen laktoz monohidrat desteğiyle geliştirilmiştir. İlaveten çok sayıda yardımcı maddeler bulunan bu ürün, pembe renkli, yuvarlak film şeklinde piyasada bulunuyor. Muayene ve tanıya göre doktor tarafından verilmesiyle birlikte depresyon etkilerinin tedavi edilmesinde kullanılmaktadır.

Doktorun belirlediği haller dışında genellikle başlarken ilk etapta günde 3 defa olacak şekilde alınması, firma tarafından öneriliyor. İlacın etkin olması ve tedavi edici olması için günde en az 2 tane ve en çok 4 taneye kadar alınması önemlidir. Dozların kademeli olarak artırılması ve azaltılması, tamamen hasta ve doktor arasındaki yapılacak görüşlere, tahlil ve muayene sonuçlarına bağlı olarak farklılık göstermektedir.

Daha çok akşamları alınması tavsiye edilen bu ilacın, doz aşımına dikkat edilmesi de öneriliyor. Ayrıca içindeki maddelere alerjisi olabilecek kişilerin ilk etapta mutlaka test ederek uygulaması önemlidir. İlacın bölünerek alınmasında herhangi bir sakınca bulunmaz. Yaşlı hastalarda genellikle 25 miligram ya da 50 mg gibi seviyelerde, yetişkinlerde maksimum 300 mg’ye kadar kullanılması öneriliyor.

Bol su ile tüketilmesi, daha hızlı etkileşimi destekler. Böbrek ve karaciğer hastalarının dikkatli kullanılması gerektiği söylenir. Zira yapılan yorumlarda genellikle enfeksiyon sorunları olanlar, böbrek taşı olanlar veya ilaçlarını kullanan kişilerin sadece doktor önerisine göre kullanabildikleri belirtilir.

Laroxyl Yan Etki Yapar mı?

Laroxyl kullananların yorumları arasında yan etkilerinin pek çok insanda farklı olduğu görülebilir. Kimilerinde vücutta az su olmasına bağlı olarak ağız kuruluğu veya ciltte kuruluk görülebiliyor. Ancak normal vücut değerleri olduğu zaman bu tür etkiler fark edilmemektedir.

Baş ağrısı genellikle ilk etaplarda başlarken veya doz artırımı yaparken görülebilir yan etkileri arasındadır. Bazı hastalarda genellikle uykulu bir hal bıraktığı ve ilk etaplarda odaklanma sorunları yaşadıkları belirtiliyor. Yan etkileri arasında uyku hali, görmede bulanıklık, baş ağrısı ve fiziksel stres gibi etkilerden bahsedilir.

Hafif ve şiddetli olarak belirtilen yan etkiler arasında uzun süre geçmeyen bazı etkiler de olabiliyor. Bu tür durumda mutlaka doktorla görüşülmesi gerekir. Örneğin kalp sorunları, ritim bozuklukları gibi çeşitli etkileri bulunabiliyor. Bu, doğrudan kalp krizi tehlikesini artırabileceği için mutlaka özenle kullanılması ya da kullanılmaması gerekebilir.

İçindeki etken maddelerden dolayı mide ve sindirim sistemini bozabilir. Pek çok hastada ishal görüldüğü, yapılan yorumlardan anlaşılır. Alerjik etki görüldüğünde doğrudan ciltte kızarıklık, pullanma, kaşıntı gibi etkileri vardır. Özellikle ağız çevresinde oluşan tahriş, nefes darlığı veya kalp sıkışması gibi çeşitli alerji alerjik reaksiyonlarda gözlemlenebilir.

Laroxyl 25 Mg Zararlı mı?

Laroxyl kullananların yorumları, hem 10 miligram ürünü kullanan hem de 25 miligram paketleri kullanan kişilerin değerlendirmeleriyle incelenmiştir. Bir üst kısımda bahsettiğimiz etkiler genellikle 10 miligramlık ürünü kullananlar tarafından yapılmıştır. Prospektüsünde belirtildiği gibi Laroxyl 25 Mg ürünün kullanılmasında bazı etkiler bulunuyor.

Sinir hücreleri arasındaki iletişimleri sağlayan kimyasal maddeler, doğrudan etkilediği için insanlarda geçici, kalıcı hafif ya da şiddetli yan etkileri olabiliyor. Nörotransmitter seviyelerini doğrudan etkilediği ve serotonin seviyesini arttırdığı için antidepresan olarak kullanılıyor.

Ancak bu kişilerde farklı etkilere neden olabiliyor. İlk 2 hafta bedenin ilaca alışma sürecidir ve bu süreç içerisinde yan etkileri yoğun şekilde görülebilir. Üçüncü haftadan sonra ve genellikle 1 ay içerisinde yan etkilerinin tam olarak vücutta gözlemlendiği de açıkçası bilinir.

Türkiye’de pek çok hastanın sık bir şekilde ilacı değiştirmesi, antidepresanlar arasında geçiş yapması bundan mütevellittir. Zira bu tür ilaçların tam olarak etkileri ortalama 3 veya 4 hafta sonrasında belli olduğu için insanlar bu süreçte yeniden ilaç değiştirmek zorunda kalabiliyor ve her ilaca geçtiklerinde beyindeki hormonların, kimyasal maddelerin seviyeleri azalıyor, artıyor. Birbiriyle etkileşime geçiyor ve bu da farklı hastalıklara neden olabiliyor.

Laroxyl 25 mg muhtemel etkilerinden şöyle bahsedebiliriz;

  • Geçici veya uzun süreli şekilde baş ağrısına neden olur.
  • Baş dönmesi ve buna bağlı olarak mide bulantısı oluşabilir.
  • Sindirimi etkiler ve kabızlığa neden olabilir.
  • Yorgunluk, uykusuzluk hali, düşük enerji görülebilir.
  • Ağız kuruluğu, cilt kuruluğu, nefes almada sorunlar oluşabilir.

Beklenmeyen reaksiyonlar görüldüğü zaman mutlaka doktora bilgi verilmesi ve ilacın kesilmesi gerekmektedir. Özellikle nefes darlığı ve kalp sıkışması gibi etkilerde doğrudan acil müdahale gerekebiliyor.

Laroxyl Şikayet Var mı?

Laroxyl kullananların yorumları arasında çeşitli şikayetler elbette bulunuyor. Ancak bunlar, önceden zaten firmanın bilgilendirmesinde olduğu gibi tamamen doktorla ve kişiyle alakalı değerlendirir. Her ilaç üretiminde olduğu gibi firmalar, ilacın yan etkilerini geçici etkileri, kalıcı etkilerini, seyrek olabilen ya da nadir görülebilen etkilerinden bahseder.

Pek çok konuda araştırma yapılmamış, çalışmalar yapılmamış olmasına rağmen seyrek görülebilir etkiler başlığı altında pek çok hastalık eklenir. Herhangi bir olası sorunda firma sorumluluk üstlenmediği için bu tür açıklamalar zaten prospektüs kısmında belirtilir. Ancak hafif olarak ifade edilen şikayetler genellikle geçicidir ve tüm antidepresanlar, psikolojik ilaçlar ve hatta bazen fizyolojik tedavi edici ilaçlarda da bu tür yan etkilerin görülmesi normal olarak değerlendirilebiliyor.

Özellikle baş ağrısı, baş dönmesi, mide bulantısı, kusma ve ishal, her ilaçta belirtilen yan etkiler arasında yer alır. Bu nedenle pek çok insan ilaç kullanırken yan etkiler sayfasına dahi bakmaz.

Laroxyl Güvenilir Bir İlaç mı?

Laroxyl kullananların yorumları, ilacı kullananların bazılarının daha kısa süre içerisinde bıraktığı yönünde değerlendirmelerle görülebiliyor. Bazı kullanıcılar 20 gün kullanmış ve bir sonuç beklemediği için bırakmış, bazıları uzun dönem kullanmış etkilerini görmüş ya da görmemiş insanlar var.

Her bünye farklı olduğu ve ilacı hangi hastalık için aldığına bağlı olarak farklılık gösterebiliyor. Ancak Sağlık Bakanlığı onaylı olarak eczanelerden satın alıp kullanmak mümkündür. Güvenilirliğine dair ise mutlaka doktorun belirttiği şekilde içmek önemlidir. Ancak günümüzde Türkiye’de sağlık konusunda, tedavi süreçleri konusunda genellikle hastalar, doktorlar ve sistemle alakalı uyuşmama sorunları olabildiği için genellikle bir teşhis konulduğunda birkaç doktor daha ziyaret edilmeden tanıya güvenilmiyor.

Laroxyl Nasıl Bırakılır?

Laroxyl ilacı alırken doz artırımı tamamen hastalığa ve psikiyatristin önerdiği şekilde yapılmalıdır. Şayet ilaç iyi gelmediyse ve bırakılması gerekiyorsa yine doğrulan değil yavaş yavaş doz azaltımı yaparak bırakılması gerekmektedir.

Hastanın beraberinde kullandığı kronik ilaçlar var ise bunlara göre alınması ve ilaç etkileşimleri konusunda içerik maddelerinin mutlaka incelenmesi gerekiyor.

İlginizi Çekebilir;

Yorum Yapılmamış

Cevap Ver