Müslümanlıkta Evde Köpek Beslemek | Allah'ın Bereketi | Allah'ın İsimleri

Müslümanlıkta Evde Köpek Beslemek

Hayvanlar; Dünya üzerinde insanlarla birlikte ancak kendilerini açıklayamadan yaşayan canlılar olarak, konuşmadan olsa da iletişim kurma kabiliyetine sahiptir. İnsanlarla olan ilişkileri son derece sağlam olan köpek, kedi gibi hayvanlarla sevgi dili kurulduğu takdirde aynı evde hayat boyu yaşamak düşünülebilir.

İslam dinine inanan insanlar kedi veya köpek sahiplenmek ve o canlıyla aynı evin içinde hayatını idame ettirmeyi düşündüğü vakit; Müslümanlıkta evde köpek beslemek konusuna işaret eden ayetlere ve hadislere göz atmayı tercih edebilir.

İslam’da Hayvan Beslemek

Kedi köpek gibi hayvanları sokak hayatından kurtarmak ve daha mutlu bir yuva sunmak isteyen hayvanseverler, iletişim kurabildiği ve yakınlık hissettiği canlar ile aynı evde yaşamayı tercih edebilmektedir. Hayatının büyük kısmını sokakta yaşamış bir canlının ev ortamına ne kadar ayak uydurabileceğini ve hijyen bakımından değerlendirmesini yapan dini yetkililer ise bu konuda zaman zaman hayvanseverlerle çatışma yaşayabilmektedir.

Kur’an-ı Kerim’de Köpek

İslam’ın yaygınlaşmaya başladığı dönem, insanlar hijyen koşullarını uygunlaştırabilmek adına büyük çaba sarfetmekteydi. Hayvanlarda oluşan bakteri ve parazitler insanlar için ölümcül bir hadiseye sebep olabilmekteydi. Günümüzde ev ortamına adapte uygulayacağına inanılarak sahiplenilen canlılara veterinerler tarafından parazit aşıları yapılmaktadır. Bu sayede insan ile hayvanlar arasındaki engeller tıbbi açıdan kaldırılmaktadır.

Müslümanlıkta Evde Köpek Beslemek hakkında Allah-u Teala “tavrınızı belirleyin” der. Peygamber efendinin evinde kuş beslediği bilinmekte olup, ayrıca devesi ve eşeği de bulunmaktaydı. Hayvanlara karşı oldukça duyarlı olan Hz. Muhammed köpeklerle alakalı olarak vermiş olduğu hadislerde;

  • Köpekle aynı odada yatılmaması,
  • Yatak odasına köpek sokulmaması,
  • Salyalarının değdiği yerlerin temizlenmesi,
  • İhtiyaç haricinde keyfi olarak köpek beslenmemesini belirtmiştir.

Evde Köpek Beslemek Abdest Bozar Mı

Müslümanlıkta Evde Köpek Beslemek uygun görülmemektedir. İslam dini her ne kadar sevgi, şefkat ve merhamet üzerine kurulmuş olsa da müminlerin evlerinde hayvan beslemesi dinen hoş karşılanmamaktadır. Peygamber Efendi hadisinde; köpeklerin belli bir arazi üzerinde toplanarak bakılmasının daha hayırlı olacağını buyurmaktadır.

Batı’da hayvanlarla insanların ikili ilişkisinin artması, insanların ırkdaşlarını önemsizleştirmesine yol açtığı düşünülmektedir. Müslümanlıkta verilen fetvalara bakılacak olursa köpeklerle köpeklerin, insanlarla da insanların iletişim kurmasının daha hayırlı olacağı söylenmektedir. Müslümanlıkta yabancı dinlere ve kültürle özentilik göstermek günah ve haram olarak nitelendirilmektedir.

Şaafii mezhebine göre evde köpek beslenmez çünkü köpek pistir. Köpek olan evde abdest tutmaz, namaz kılınmaz. Müslümanlığın Şaafii mezhebinde köpeğin bulunduğu yerler pis olarak değerlendirilmektedir.

 

Yorum Yapılmamış

Cevap Ver