Hamid Anlamı Nedir? Faziletleri Nelerdir? | Allah'ın Bereketi | Allah'ın İsimleri

Hamid Anlamı Nedir? Faziletleri Nelerdir?

İyiye ve güzelliğe vurgu yapan Hamid isminin temelde Hamd şeklinde Arapça kökenli olduğunu belirtmek gerek. Allah’ın sıfatları arasında gösterilir ve övgüye layık tanımının üzerinde durulur.

Hamid Anlamı Nedir?

Hamid isminin güzel vasıflara hitap ettiğini belirtmek gerek. İyiye övgü olarak tanımlanır ve zemmin zıddı olarak ele alınır. Anlamları olarak:

 • Hem hamde hem de övgüye layık olarak tanımlanmaktadır.
 • Kendisine şükredilen olarak da ele alınmaktadır.

Tüm bu tanımlardan anlaşıldığı üzere iyiliğe ve de güzelliğe övgü yapılır. Bütün varlığı ile kusursuzluğa işaret edilir. Tek yüce varlık olarak tanımlanır ve şükredilmesinden söz edilir.

Hamid İsminin Faziletleri Nelerdir?

Her gün zikredilmesi Hamid isminin faziletleri açısından önem arz etmektedir. Bunun için öncelikle faziletlere göz atılır ve ardından tekrara geçilir. Merak edenlere sıralamak gerekirse:

 • Her gün tekrar edilmesi halinde övgüye layık bir ahlaka sahip olmanızı sağlar.
 • İyi ahlaka sahip olmak için de zikredilmesi gerekir.

Güzel huy faziletleri arasında yer alır ve tekrar edilmesi esas alınır. Namaz esnasında zikredilmesi de önem arz ediyor. Bu şekilde herkesin sevgisini kazanmak mümkün hale gelir. Hatta sadece sevgiye değil saygıya erişmek için de zikredilmesi gerekir. Son olarak bol nimetten söz ediliyor. Helal rızka sahip olmak adına da ismin namaz sonrasında olacak şekilde tekrar edilmesi gerekir.

Hamid

Hamid

Hamid Ebced Değeri

Tekrar söz konusu olduğunda ebced değerini dikkate almak gerekir. Hamid için de diğer tüm isimler gibi ebced belirlenmiş ve sürenin üzerinde durulmuştur.

Öncelikle ebced için 62 değerini dikkate almak gerekiyor. Bunun akabinde gelenler ise:

 • Perşembe günü olarak zikretme süresine işaret edilmektedir.
 • Müşteri olarak saate değinilir ve belirtilen sürelerde tekrara geçilmelidir.

Özellikle de sabahın ilk saatlerinde zikretmek en doğrusu olacaktır. Buna ek olarak gece yarısında da tekrara başvurulabilir. Tekrar edilmesi faziletlerini görmek açısından önem arz ediyor. Bu şekilde övgüye layık bir yapıya sahip olmanız sağlanır. Hem sevgi hem de saygı görmek adına da tekrarın üzerinde durmak gerekir.

Hamid İsminin Geçtiği Ayetler

Kuran’da birkaç ayette geçen Allah’ın 99 ismi arasında yer almaktadır. Bunun üzerine gerek surelere gerekse ayetlere göz atarak dilerseniz tekrara geçebilirsiniz. Şöyle ki:

 • Fatiha suresi başı çeker ve her namazda okunan sureler arasında gösterilir.
 • En’am suresi bunlardan bir tanesidir ve aydınlığa işaret etmektedir.

Casiye suresi de bunlardan bir tanesidir ve alemlerin sadece Rabbi için gönderme yapılır. Ardından gelenler ise Ra’d ile Zümer sureleri olmaktadır.

Hacc ile Fatır şeklinde diğer surelerden de söz edilebilir. Her birinde layıklık ve zenginlik gibi ayrı anlamların üzerinde duruluyor. Her bir anlam kadar faziletler açısından da tekrara yer verilir. Ancak tekrarın akabinde övgüye layık bir yapıya bürünmeniz mümkün hale gelir.

Allah’ın Hamid İsmi Hangi Hastalıklar İçin Okunur?

Allah’ın tüm eksikliklerden uzak her türlü övgüye layık olduğunu ifade eden Hamid ismi Türkçede övülmeye layık anlamına gelir. Her Müslüman övgünün sadece Allah’a ait olduğunu bilmeli çünkü Allah tüm övgüleri hak eden tek varlıktır.

İsmi Şerif güzel ahlaka iyi amele sahip olmak isteyenler tarafından 62 kere okunur. Zikrine devam edenler zengin olur özellikle sabah namazından sonra okunmalıdır. 66 kez okunması durumunda kişi beğenilen ahlaka sahip olur.

Her namazın ardından 62 sefer okunması durumunda ise kişi herkes tarafından sevilirken işlerinde başarılı olur, hastalıklarına şifa bulur. Hamid ismi Allah’ın şifa veren gücüne dolayısıyla kudretine sığınmak anlamı taşıdığından dolayı birçok hastalıkta okunması tavsiye edilir.

 • Ruhsal hastalıkların tedavisinde oldukça etkilidir kişiyi iyileştirerek kaygısıyla stresini azaltır, manevi huzurunu sağlar.
 • Birçok fiziksel hastalığın tedavisinde manevi etkiye sahiptir. Bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudun hastalıklara karşı direncini arttırır.
 • Gerek ruhsal gerekse fiziksel rahatsızlıkların dışında tüm hastalıklar için okunur çünkü şifayı Allah’tan istemenin tek yoludur.

Zikir etmenin dışında aynı zamanda bir bardak suya 100 kez okunarak içilebilir. Kişi bir kâğıda yazarak hastanın yatağının başucuna ya da yanına koyabilir. Hastanın üzerine okuyarak üflenir dolayısıyla İsmi Şerif şifa bulmak isteyen Müslümanların okuması için tavsiye edilen en güzel sıfattır.

Sabah namazının ardından 99 kere okunarak eline üfleyip yüzüne sürenler nurlandırılır. Her gün 3844 kez okunması durumunda kısa zamanda kişinin ahlakı düzelir.

İlginizi Çekebilir;

Veli (Müminlere Dost Ve Yardımcı)

Metin (Güçlü, Kudretli)

Azim (Azametli Olan)

Muid (Öldürüp Yeniden Dirilten)

Muahhir (Geri Bırakan)

Yorum Yapılmamış

Cevap Ver