Noodle Zararları Nelerdir?, Kilo Yapar mı? | Allah'ın Bereketi | Allah'ın İsimleri

Noodle Zararları Nelerdir?, Kilo Yapar mı?

Noodle zararları nelerdir, sağlıklı yaşamı etkiliyor mu? Kore mutfağına ait olan yemek türlerinden biridir. Her ne kadar ülkemizde hamur işleri tüketilse de yapı olarak ve etki olarak biraz farklıdır.

Her kıtanın her coğrafya ve ülkenin insanlarına özgü bazı lezzetler, meyve ve sebzeler vardır. Bunların “özgü” olmasının sebebi o coğrafyada, o iklimde yaşayan insanların mideye, sindirim sistemine, fizyolojisine uygun olmasından kaynaklanır. Ancak bazı yiyecekler farklı ülkelerde tüketildiği zaman çeşitli sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Örneğin suşi ya da noodle gibi besinler esasen çok faydalı değildir.

Noodle Kalbe Zararlı mı?

Noodle zararları nelerdir, kalp hastalıklarına neden olur mu? Bu yiyecek üzerinde yapılan bazı çalışmalar, kalp hastalıklarına neden olabileceğini göstermektedir. Zira bu ürünün içerisinde katkı maddeleri yoğun miktarda bulunmaktadır. Özellikle uzun süre dayanım göstermesi için pek çok madde kullanılır. Bu da doğrudan kalp damar sağlığını etkilemekte ve sağlıklı bir beden için olumsuz etkiler oluşturmaktadır.

Kalpte ritim bozuklukları, fonksiyonel çalışma sorunları ve diyabet hastalığı ile çeşitli etkilere neden olabiliyor. Üst seviyede düzenli olarak tüketmek, kilo almaya ve hatta obeziteye dahi neden olabilir.

Noodle Şeker Hastası Yapar mı?

Noodle yemek, doğrudan şeker hastası yapabilir. Katkı maddelerinden az önce bahsetmiştik. Bu katkıların çoğu bedendeki şeker oranını doğrudan etkiler. Kore’ye özgü bir yemek türü olduğu için daha çok bu ülkede incelenmeye başlanmış ve toplumun farklı kesimlerindeki etkileri analiz edilmiştir.

Buna göre, genç nüfus üzerinde yapılan deneyler sonucunda açlık kan şekerinin yükseldiği tespit edilmiştir. Bunu bastırmak için pek çoğunda ekstra güçlü tuzlar kullanılmıştır. Ancak bu dengelerin artırılması vücutta farklı etkilere yol açıyor.

Vücut tarafından üretilen şekerin dengelenmesi ve vücuttaki insülin seviyelerinin farklı sonuçlar vermesinden dolayı noodleın şeker hastalığına neden olduğu tespit edilmiştir. Üstelik aroma katmak için çok sayıda katkı kullanılmaktadır.

Soslar ve tavuk etkisini yaratması için bulyonların kullanılması yine insan sağlığı için zararlı olan etkenlerdendir. Mide, hazım sorunları oluşturmasına neden olurken, bir yandan bağırsak sistemini ve içerisindeki faydalı bakterilerin zaman içerisinde yok olmasına neden olabiliyor. Karaciğer yağlanması veya obeziteye yatkınlık gibi pek çok sorun da görülmektedir.

Karbonhidrat bakımından fazla yüksek seviyeler veren Noodle, insülin salgısını doğrudan değiştiriyor. Üstelik pankreasa da zarar vermektedir.

Noodle zararları nelerdir, başlığında direkt olarak diyabet hastalığı ve obeziteye neden olduğunu söyleyebiliriz.

Noodle Kilo Yapar mı?

Noodle zararları nelerdir, aşırı kilo yapıyor mu? Elbette sürekli tüketmek kilo yapmasını neden olabilir. Son yıllarda Türkiye’de de sıklıkla pratik yemek olarak uygulanması, mutfaklardaki yerini almasına neden olmuştur.

Özellikle ucuz olması ve pratik olmasından dolayı öğrenciler veya yoğun tempoda çalışanlar tarafından tercih edilir bir yiyecek haline dönmüştür. Ancak karbonhidrat yapısından dolayı hem şeker hem de obezite yapmaktadır.

Yine yukarıda bahsettiğimiz pek çok araştırmada noodle tüketen kişilerde daha farklı etkilerde olduğu görülmüştür. İçeriğine katılan malzemelerin sebze ve meyveler, gıda takviyeleri soslar gibi pek çok etkinin de olumsuz koşullarda üretildiği bilinmektedir.

Özellikle bu kadar ucuz olmasından dolayı içerisinde kullanılan takviyelerin de daha da kalitesiz olduğu düşünüldüğünde sadece kilo ile değil vücudun kaliteli çalışmasını da doğrudan etkileyen faktörlerden biri haline gelmektedir. Bunun yerine şayet hamur işleri tüketmeyi seviyorsanız makarna veya erişte tüketebilirsiniz.

Noodle Ne Kadar Zararlı?

Noodle içerisinde çoğu zaman kontrol edilmeyen şekilde miktarlarla piyasada hazır hale getirilir. Örneğin içerisindeki tuz miktarı çoğu zaman değiştirilemez. Sodyum içeriğinden dolayı zararlı olduğu da bilinmektedir. Özellikle tansiyon hastalarına çok fazla önerilmiyor. Yüksek tansiyona neden olan içerisindeki sodyumdan dolayı düzenli olarak tüketilmesi önerilmez.

Noodle zararları nelerdir, ne kadar zararı var? Gibi sorular içinde yine noodle içerisinde bulunan sodyum oranının insanlarda olumsuz etkilere neden olduğunu belirtebiliriz. Hem ödem ve şişliklerin oluşmasına hem fazla tuz miktarından dolayı kan basıncı değerlerinin değişmesine neden olduğu bilinmektedir.

Aynı zamanda tuzu yoğun olduğu için vücutta bir taraftan da fazlasıyla şeker üretilebilir ve bu da doğrudan insülin hassasiyet oranlarını değiştirebilir. Üstelik tek yönlü bir beslenme türü olduğu zaman, vücudun vitamin ve minerallerden eksik olmasına neden olur. İçerisinde bulunan, çeşitli et ve sebze takviyeleri esasen daha çok aroma olarak veya katkı olarak uygulanmaktadır.

Bu da çok sağlıklı bir besin türü olmadığını göstermektedir. Üstelik pişirilme bakımından saklama, muhafaza etme koşulları bakımından ülkemizdeki beslenme türüne çok da uymayan gıdalardan biridir. Sadece Güney Kore popülasyonunun dünya üzerinde yaygınlaştırmaya çalışılmasından dolayı biraz da dayatma besin programlarından biri olduğu biliniyor.

Noodle Sağlığı Bozar mı?

Noodle zararları nelerdir, sağlıklı bedene ne gibi olumsuz etkileri vardır? Noodleın sağlık üzerinde fiziksel etkileri olduğu gibi zihinsel etkileri olduğu da söylenmektedir. Özellikle nörolojik açıdan olumsuz etkilerinden bahsediliyor. Hem bağışıklık sistemini, güçlü yapısından ayıran hem de bağışıklığı etkileyen bir gıdadır.

Parkinson ve Alzheimer gibi çeşitli zihin hastalıklarına neden olduğu belirtiliyor. Üstelik sağlıksız beslenme programlarının solunum sorunları ve kalıcı solunum problemlerine neden olduğu belirtilmektedir. Bunlardan başlıcası astım olarak bilinmektedir.

Ayrıca bu tür gıdaları süreklilik halinde tüketmek, zaman içerisinde hiç farkına varmadan alerjilerin görülmesine neden olabiliyor. Sık tüketilmesi, karbonhidrat ve şeker bakımından dengeleri değiştirdiği için vücutta uyuşmalar görülebilir.

Ayrıca halsiz düşürebilir, uyku halleri verebilir ve vücudun enerjisiz kalmasına neden olabilir. Noodle tüketmek, ateşin yükselmesine ve çoğu zaman baş ağrısına neden olabilir. Üstelik içerisinde hurmadan elde edilen palm yağı uygulanmaktadır. Bu da en kalitesiz yağlardan biri olarak biliniyor.

Vücutta kolesterolün etkilerini doğrudan artıran ve çok da faydalı olmayan bir yağ çeşididir. Fazla tüketmenin olumsuz yönleri arasında ayrıca;

  • Görme sorunları oluşması ve özellikle gözdeki retina tabakasına olumsuz etkileri olmasından bahsedebiliriz.
  • Psikolojik sorunları tetikleyebilir, depresyon oluşturabilir.
  • Özellikle çocukluk ve ergenlik çağında tüketilmesi, büyüme hormonunun etkisiz hale getirilmesine neden olabilir.
  • Karaciğer enzimlerini olumsuz etkiler.
  • Böbreklerin işlevlerini yerine getirmesini engeller ve böbrek sorunlarına neden olur.

Noodle Ne Kadar Tüketilmeli?

Noodle zararları nelerdir, ne kadar tüketilmelidir? Noodle, mümkün olduğunca tüketilmemelidir. Bunun yerine doğal makarna veya evde yapılan hamur işlerinin tüketilmesi çok daha faydalı olacaktır. Katkı maddesi olmadan doğrudan buğday ve yumurta gibi ürünlerle hazırlanmış ev makarnaları, Noodle tüketmekten çok daha faydalı olacaktır.

Üstelik pratikliği düşünülüyor ise bunun içinde makarna pişirme yöntemi değiştirilebilir. Günümüzde pek çok restoran zincirinde uygulandığı gibi makarnanın yoğun olmayacak şekilde bir miktar haşlanması ve suyundan süzülerek doğrudan dolapta bekletilmesi halinde porsiyonlar şeklinde bir sonraki seferde tıpkı noodle gibi sıcak suya sokarak yemek mümkün hale gelebilir.

Çok yoğun bir şekilde kalori bulunuyor. Özellikle 100 gramlık küçük paketler dahi olsa her bir çeşidinde neredeyse 300 gramdan fazla kalori bulunmaktadır. Bu da enerjinin dağılmasını engellediği gibi aynı zamanda kilo alımını da destekler. Noodle tüketme gerekliliği bulunduğu durumlarda dahi posalı meyve ve sebzelerin tüketilmesi önerilmektedir ya da gün içerisinde sırf pratiklik olsun diye bu tür gıdalar tüketiliyor ise yanında taze meyve sularının alınması da önerilmektedir.

İlginizi Çekebilir;

Yorum Yapılmamış

Cevap Ver