Lyrica Kullananların Yorumları, Kullanım Dozu | Allah'ın Bereketi | Allah'ın İsimleri

Lyrica Kullananların Yorumları, Kullanım Dozu

Lyrica kullananların yorumları nasıl? Lyrica kullanım amacı nedir? Lyrica kullanım dozu nasıl ayarlanır? Lyrica kimyasal yapısı hakkında ne biliniyor? Lyrica hakkında her şey burada!

Lyrica ilacı ağız yolu ile alınır ve epilepsi nöbetlerinin tedavisi için kullanılır. Bununla birlikte yaygın olarak kaygı bozukluğu yani anksiyete tedavisinde de kullanılır. 18 yaş ve üzerinde olan yetişkinlerin kullandığı bir ilaçtır. Lyrica kullananların yorumları ilacı kullanırken doktorun önerilerinin dışına çıkmamaya ve doz kullanımına dikkat etmek gerektiğini gösterir.

Lyrica Nedir?

Lyrica ilacı fibromiyalji, nöropatik ağrı ve bazı nöbet türleri ile genelleşmiş anksiyete bozukluğu tedavisi için kullanılır. Lyrica aynı zamanda pregabalin olarak da bilinir. Beyinde ağı ve nöbet sinyallerini ileten belirli kimyasalların üzerinde etkisi vardır.

İlaç sinir hasarı nedeniyle oluşan ağrının hafiflemesine yardımcı olmak için kullanılır. Bununla birlikte bazı epilepsi türlerinde görülen nöbet sıklığının azalmasına neden olabilir. Doktorun önerdiği doz ve şekilde olması gerekir. Lyrica kullanımı sırasında bu ilacın diğer ilaçlar ve alkolle etkileşime girebileceğini unutmamalı ve buna göre tüketmelisiniz.

İlaç yetişkinlerde periferik sinirlerin hasar görmesi ile oluşan uzun süreli ağrılar için kullanılır. Zona ve şeker hastalığı gibi hastalıklar sinirlerinize zarar verir ve sinir hasarına bağlı olarak ağrı gelişmesine neden olabilir. Bu da ağrı, yanma, sıcaklık ve kramp olarak kendisini gösterir.

Yaygın Anksiyete Bozukluğu: Yaygın anksiyete bozukluğunun tedavi edilmesi için kullanılan bir ilaçtır. Anksiyete belirtileri kontrol etmesi zordur ve uzun süreli olarak aşırı derecede görülen endişe durumudur. Kaygı bozukluğunda huzursuzluk, köşeye sıkıştırılmış olma hissi, şiddetli heyecan, kolay şekilde bitkin düşme ve konsantrasyon olma sırasında güçlük çekme, ani unutkanlık hissi, uyku sorunları ve kas sertliği gibi sorunların oluşmasına yol açar.

Epilepsi: Yetişkinlerde görülen sara nöbetinin bir çeşidini tedavi edebilmek için kullanılan bir ilaçtır. Bu ilacın kullanımı için doktorunuzu kullandığınız diğer ilaçlar hakkında bilgilendirmelisiniz. Lyrica ilacı sara nöbetlerinin tedavisi için tek başına kullanılan bir ilaç değildir. Tek başına kullanım için uygun olmadığından her zaman sara nöbetlerini kontrol altına almak için kullanılan diğer ilaçlarla kullanılır.

Lyrica kullananların yorumları ilacı kullanan kişilerin hangi rahatsızlıklara sahip olduğu ile ilgilidir.

Lyrica Endikasyonları Nedir?

Birçok sağlık sorununun tedavi edilmesi için kullanılır. Bununla birlikte postherpetik nöralji, diyabetik nöropati, fibromiyalji, anksiyete bozukluğu ve bazı nöbet türleri için reçete edilen bir ilaçtır. Lyrica ilacı sinir sistemi ile ilgili sorunların ve semptomların hafiflemesine yardımcı olur.

Lyrica Kimyasal Yapısı Nasıl?

İlaç pregabalin isimli aktif bir bileşene sahip olması ile bilinir. GABA analogu olarak da bilinen bir ilaçtır. Direkt olarak GABA reseptörlerine bağlı olmaz ve bunun yerine sinir hücrelerinde olan kalsiyum kanallarına etki eder. Bu etki sonucunda ise nöbet ve ağrı gibi sinyallerin modüle edilmesini sağlar. Bu özelliği ise Lyrica ilacının terapötik etkilerinin temelidir. Lyrica kullananların yorumları ilacın kimyasal yapısı ile ilgili değil, daha çok ilacın kullanan kişilerin üzerindeki etkisi ile ilgilidir.

Lyrica Kullanım Dozu

Lyrica kullanım dozu ise hastadan hastaya bağlı olarak değişiklik gösterir. Tedavi edilen duruma bağlı olarak ilacın ne kadar kullanılacağı da değişir. Hastanın böbrek fonksiyonlarına, kilosuna, hastanın yaşına ve diğer sağlık durumlarına göre doz ayarlaması yapılır. İlacın doktorun önerdiği dozlarda ve onun önerdiği aralıklar ile kullanılması gerekir.

Aşırı Doz Kullanımı: İlacın aşırı dozda kullanılması çok ciddi yan etkilerin oluşmasına neden olabilir. Aşırı doz kullanımı şüphesi oluştuğunda hemen en yakın hastaneye gidilmesi ve tıbbi destek alınması gerekir. İlacın aşırı doz kullanımının belirtileri arasında depresif solunum, konfüzyon ve uyuşukluk olabilir.

Lyrica Etkileşimleri

Lyrica ilacı, diğer bazı ilaçlar ile etkileşime girebilir. Merkezi sinir sistemini etkileyen diğer ilaçlarla alınması durumunda dikkatli olunması gerekir. Alkol tüketimi de lyrica’nın etkilerinin artmasına neden olur.

Lyrica alkol ile kullanımı: Alkol ile birlikte kullanımı ilacın bazı yan etkilerinin artmasına neden olabilir. İlacın kullanımı sırasında alkol tüketiminden kaçınılması gerekir. Lyrica kullananların yorumları ilacın etkileşime gireceği maddelerin kullanımından kaçınmanız gerektiğini özellikle gösterir.

Lyrica Yan Etkileri

Lyrica ilacının kullanımı sırasında çok yaygın olan yan etkiler arasında baş ağrısı, uyku hali ve baş dönmesi vardır. Bunun dışında yaygın olarak görülen yan etkiler arasında ise iştah artması, kendini olduğundan çok daha iyi hissetme, soğuk algınlığı, ağız kuruluğu, sarhoşluk hissi, kabızlık, ishal, kusma, karın boşluğunda şişlik, aşırı halsizlik, uykusuzluk, anormallik, hafıza kaybı, konuşma bozukluğu, titreme, sakarlık ve dikkat bozukluğu vardır.

Lyrica Kullanım Durumları

İlacın kullanımına özel olarak dikkat etmeniz bazı durumlar vardır. Lyrica kullananların yorumları ilaç kullanımı sırasında doz atlamamaya veya çift doz almamaya dikkat etmeniz gerektiği yönündedir.

Emzirme Dönemi Kullanımı: Lyrica içerisinde bulunan etken madde pregabalinin anne sütüne geçip geçmediği yönünde olan bilgiler son derece sınırlı olduğu için emziren annelerin ilacın kullanımı öncesinde doktorlara danışması gerekir.

Hamilelik Dönemi Kullanımı: Hamilelik döneminde kullanmak için ilaç hakkında sınırlı veri vardır. İlacın kullanımı için potansiyel faydalar ve riskleri dikkate almanız gerekir.

Yaşlılarda Kullanımı: Yaşlı hastaların lyrica ilacının etkileri yetişkinlere göre çok daha fazla duyarlı olabilir. doz ayarlamalarının bu nedenle dikkatli şekilde takip  edilmesi son derece önemlidir.

Çocuklarda Kullanım: Lyrica ilacının kullanımı ile ilgili olarak sınırlı sayıda veri vardır. Doktor önerisi ile dikkatli ve gözetim altında kullanılması önerilir. Doktor önerisi olmadan bu ilacın kullanımı uygun değildir.

Lyrica Bağımlılık Yapar Mı?

Lyrica ilacının uzun süreli kullanımı kişide bağımlılık yaşanmasına neden olabilir. Bu nedenle de psikiyatristinizin önerdiği doz ve sürede kullanmanız gerekir.

Lyrica Kesilme Belirtileri Nedir?

İlacı aniden kullanmayı bırakmamanız gerekir. Aksi takdirde kesilme belirtileri yaşanır. İlacı kesmek için mutlaka doktorunuza başvurmalı ve kademeli olarak ilacı kesmelisiniz.

Lyrica Kullanırken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir

Lyrica ilacı kullanırken, makine ile çalışma ve araç kullanma yetenekleri etkilenebilir. Bu nedenle de ilacın kullanımı sırasında şunlara dikkat etmelisiniz;

  • Şeker hastalığınız varsa ve ilaç kullanımı sırasında kilo aldıysanız diyabet ilaçlarınızda değişiklik yapılması gerekebilir.
  • Bulanık görme, görme kaybı veya görme duyusunda başka değişikliklerin yaşanmasına sebep olabilir. Bunların birçoğu geçici olsa bile görmenizde bir değişiklik yaşanması durumunda doktorunuz ile görüşmelisiniz.
  • Bazı hastalarda dudaklarda, yüzde, boğazda ve dilde şişmenin yanında yaygın cilt döküntüsü gibi alerjik reaksiyonu düşündüren belirtiler de vardır. Bu reaksiyonlardan birini yaşamanız halinde acilen doktora danışmalısınız.
  • Uyku hali ve baş dönmesine sebep olur ve yaşlı hastalarda kaza sonucunda yaralanmaların düşme oranının artmasını sağlar.
  • Şeker hastalığınız varsa pregabalin kullanımında kilo almışsanız diyabet ilaçlarında bir değişiklik yapılmasına gerek duymanız mümkün.
  • Omurilik yaralanması yaşayan hastalar tedavi sırasında pregabaline benzeyen yan etkileri olan başka ilaçlar almanız uykuluk hali gibi yan etkileri vardır.
  • Lyrica alımı sırasında kalp yetmezliği vardır.
  • Hastalar çoğu zaman kardiyovasküler rahatsızlıkları olan yaşlı hastaların bu ilacı almadan önce kalp hastalığı öykünüz bulunuyorsa doktorunuza danışmanız gerekir.

İlginizi Çekebilir;

Yorum Yapılmamış

Cevap Ver