Kıyamette Kimse Kimseyi Tanımayacak Sözü Ne Demek? | Allah'ın Bereketi | Allah'ın İsimleri

Kıyamette Kimse Kimseyi Tanımayacak Sözü Ne Demek?

Müslümanlık inancının bir parçası olan kıyamet inancına göre insanlar Dünya üzerinde ölümü tadacak sonra tüm ölmüşler ile yeniden dirilecektir. Buna bağlı olarak Müslümanların merak ettiği konular arasında kıyamette kimse kimseyi tanımayacak, tanıdıklarından kaçacak düşüncesidir.

Müslüman kişilerin hayatlarını kıyameti ve mahşer gününü düşünerek geçirdikleri bilinen bir gerçektir. Bunun yanı sıra mahşer günü yaşanacaklar ve insanların Allah’ın ahir zamanına geçişi oldukça merak edilen bir konu olarak İslam’a inananlar tarafından araştırılmaktadır.

Kıyamette kimse kimseyi tanımayacak, göz gözü görmeyecek, insanlar tanıdıklarından kaçmaya çalışacak ancak kimse kimseden kaçamayacak şeklinde tanımlanan bu günün geldiği ise İsrafil’in üflediği sur ile anlaşılacaktır.

Müslümanlıkta Kıyamet Gerçekleşmeye Başladığında İnsanlara Ne Olacak?

Müslümanlık inancının temelinde yer alan mahşer günü anlayışı, İslamiyet’e iman edenlerin hayatında oldukça önemli bir yere sahiptir. Hayatlarını bu hususta yaşayan ve attıkları adımı bile bugünü düşünerek geçiren Müslümanların kıyamet günü ile alakalı olarak birçok sorusu bulunmaktadır.

İslamiyette mahşer günü, Dünya yaşamının sona ereceği ve Allah’ın ahir zamanının başlayacağı gün olarak bilinmektedir. Kıyamet alametlerinin gerçekleşmesi ardından Allah’ın mahşer günü gerçekleşecek, insanlar yargılanacak ve sırat köprüsünden cennete ya da cehennem yaşamına başlayacaktır.

Kıyamet günü insanların birbirini nasıl bulacağına dair ifadeler Kuran’ın Nebe Suresinde yer almaktadır. Kıyamette kimse kimseyi tanımayacak denmesinin sebebi olarak herkesin o gün boyunu aşan derde sahip olacak olmasından geçer.

Mahşer Yerinde İnsanlar Birbirini Nasıl Tanıyacak?

Kıyamette kimse kimseyi tanımayacak ibaresi ile alakalı Nebe Suresi 78 ayetinde belirtildiği üzere kişi o zamana kadar kendisinden yardım istediğinde reddettiği yakınlarının vicdan azabından kaçmak için yer arayacak ancak adım attıkça karşısında başkasına rastlayacaktır.

Bu ayetlerde belirtilen anne baba, kardeş, eş, dost, evlattan kaçma düşüncesine açıklama yapan alimler, birbirine yakınlık bağlamında değerlendirmekte ve kardeşlerin her birinin ayrı ayrı anne babaya daha yakın, evlat olan kişinin anne babadan ziyade eşe ve kendi evladına yakın oluşuna işaret etmekte ve bu sebeple birinin diğerine gönül koymasından kaçmak olarak ifade etmektedir.

İslamiyette kıyamet inancına göre hiç kimse o gün bir diğerini görmek için niyet edemeyecektir çünkü o gün herkesin kendine büyük gelen dertleri olacaktır. Abese Suresi kapsamında belirtilen bu ayet herkesin işinin başından aşkın olacağını bildirmektedir.

İslamiyette Kıyamet Günü Yakınlarımızı Nasıl Buluruz?

Müslüman kişilerin kıyamet ile alakalı sorularının başında gelen yakınları ile buluşma fikri kafa karıştırıcı olsa da o gün etrafta kum gibi insan olacak ve herkesin ayrı büyük dertleri bulunacak olduğu belirtilmektedir.

Gerek islam alimleri gerek din bilginleri tarafından yapılan açıklamalar gerekse Kur’an-ı Kerim ayetlerinde bildirildiği üzere o gün göz gözü görmeyecek, kimse kimseye ulaşmayı düşünemeyecektir. Allah’u Teala şaşmaz adaletini uygulamak esasında her türlü olayı kusursuz bir şekilde gerçekleştirecek ve ahiret yaşamı başlayacaktır.

Kıyamet ve mahşer günü her yer düzleşecek ve insanlarla dolu bir yeryüzü haline gelecek, yerde adım atacak alan bulunamayacak bir kalabalık meydanı oluşacaktır. Herkes Allah’tan ve onun adil yargısından korkup çığlıklar ve ağlayışlar ile kaçmaya çalışacak ancak gidebilecek, kaçabilecek herhangi bir yeri olmayacaktır.

Yorum Yapılmamış

Cevap Ver