Hz. Muhammed Balık Mucizesi Nedir? | Allah'ın Bereketi | Allah'ın İsimleri

Hz. Muhammed Balık Mucizesi Nedir?

Hz. Muhammed’in Bilinen Mucizeleri Nelerdir?, Hz. Muhammed Balık Mucizesi Gerçek Mi?, Allah’ın Hz. Muhammed’i Tevrat’ta Müjdelemesi Nasıl Olmuştur?, Detaylar yazımızda…

Hz. Muhammed’in peygamberlik döneminde pek çok mucizesine tanık olunmuştur. Ayı ikiye bölmesi, göğe yükselerek miraca çıkması, hutbe verirken hurma kütüğünün ağlayarak iman etmesi bunlardan bazılarıdır. Ancak Hz. Muhammed balık mucizesi Kur’an-ı Kerimde açıkça yer almamaktadır.

Hz. Muhammed Balık Mucizesi Gerçek Mi?

Hz. Muhammed balık mucizesi aslında sinema filminde yer alan bir olaydır. Allah’ın Elçisi filmi Hz. Muhammed’in doğumundan başlayarak çocukluğunu ve peygamberlik döneminde yaşadığı sıkıntıları anlatmıştır. Balık mucizesi de Mekke’ye dönerken karşılaştığı yoksul bir sahil kasabasında yiyecek için denize kurban edilen bir kadın ve çocuğu korumak için denizden insanlara balık yağdırmasını anlatmaktadır. Var olan gerçek balık mucizesi ise Hz. Yunus peygambere aittir.

Hz. Yunus’un Balık Mucizesi Nasıl Geçekleşti?

Deniz yolculuğu esnasında çok şiddetli bir fırtına çıkarak gemiyi batırma noktasına getirmiştir. Gemide bulunan insanların her biri kendi tanrısına dua etmeye başlar ve bir kişiyi fırtınanın durması için kurban olarak denize atmaya karar verirler. Seçilen kişi Hz. Yunus’tur. Çok büyük bir balık onu yutar ancak Allah’ın emriyle yemeyerek üç gün midesinde yaşamasına izin verir. Balığın midesindeyken Hz. Yunus sürekli Enbiya suresini okur ve üç gün sonunda Dicle kenarında bir yerde balığın midesinden çıkar. Hz. Muhammed balık mucizesi Kur’an-ı Kerim’de yer almaz ancak Hz. Yunus’un balık mucizesi bulunmaktadır.

Hz. Muhammed’in Bilinen Mucizeleri Nelerdir?

Kur’an-ı Kerim tüm zamanların en kapsamlı ve doğru aktarılmış olan ilahi kitabı olduğundan Hz. Muhammedin mucizeleri arasında yer almaktadır. Yalnızca bununla da sınırlı kalmaz peygamberlik döneminde Allah tarafından birçok mucizeye nail olmuştur. Bunlar:

-Hz. Muhammed’in Miraç Ve İsra mucizesi

– Müşrikler karşısında ayın ikiye yarılması mucizesi

-Müşriklerin nerede nasıl öldürüleceğini bildirmesi mucizesi

-Zehirli etin kendisini peygamberimize haber vermesi mucizesi

Allah’ın Hz. Muhammed’i Tevrat’ta Müjdelemesi Nasıl Olmuştur?

Yüce Allah, Tevrat’ta insanlığa bir kurtarıcı göndereceğini ve bu kişinin yeryüzündeki adalet sağlanana kadar cesaretini kaybetmeden çabalayacağını müjdelemektedir. Gelecek kişinin uluslara ışık olacağı, üstün ahlak sahibi olacağı da belirtilmektedir. Bu kişi Hz. Muhammed’den başkası değildir; onunla kan davaları bitmiş, uluslar anlaşmış, düşman olanlar kardeş gibi olmuşlardır.

Yorum Yapılmamış

Cevap Ver