İslamiyet ve Müslümanlık Arasındaki Fark |

İslamiyet ve Müslümanlık Arasındaki Fark

İslam Allah’ın gönderdiği hak dini Müslümanlık ise İslam kurallarına göre yaşayan insanları anlatan ifadelerdir. İslam Arapça bir kelimedir ve yalnızca Allah‘ a tapmak, Allah’ a inanmak anlamındadır. Müslümanlık Arapça bir fiil olan Müslim kelimesinden türetilmiş bir sıfattır. İslamiyet ve Müslümanlık arasındaki fark anlamlarından dolayı oluşmaktadır. İslam tevhit dinin ismidir. Müslim tevhit dinine göre yaşayan ve kurallarına uyan kişilerdir.

Müslümanlık ve İslam Aynı Şey Mi?

İslam ve Müslümanlık arasındaki fark çeşitli nedenler ile ortaya çıkar. Bu farkların en önemli İslam Allah’ ın gönderdiği, kurallarını belirlediği ve insanların bu kurallara göre yaşamasını emrettiği tevhit dinini ifade eder. İslam dinin hedefi; günlük hayatın içerisinde yer alan dert ve sıkıntılar ile uğraşmaktan unuttuğu ezeli ve ebedi olan hayatı hatırlamaları; Allah emirlerine göre yaşamaları ve ahiret hayatlarını kurtarmaktır. Müslüman kelimesinin anlamları:

  • Allah’ ın peygamberinin anlattıkları ve söylediklerine mümkün olduğu kadar uymaya çalışan insan.
  • Müslüman peygamberimiz aracılığı ile Allah’ ın bildirdiği emir ve yasakları uygulayan ve hayatını bu bildirilenlere çerçevesinde sürdürmeye çalışan kişiler,
  • Müslüman olan insanların yaşamlarını İslam dinin kurallarına göre yaşar fakat Müslümanın kişiliği ailesi, büyüdüğü toplum tarafından şekillenir.

İslamiyet Müslümanlık Ne Anlama Gelir?

Müslümanlık ve İslamiyet aynı anlamlara gelmemektedir. iki kavramda farklı durumları ve özellikleri anlatır. Müslüman hak din olan İslam dinini kabul eden ve hayatlarında İslam kurallarını uygulayan kişileri anlatmaktadır. İslamiyet ise son hak din olan İslam dinini ifade eder. İslamiyet kavramının özellikleri:

  • İslamiyet bir dinini ifade eden terimdir. Tek bir tanımı vardır, değiştirilmez, daimi ve kesindir.
  • Allah’ın kurallarını belirlediği ve elçileri ile insanlara ulaştırdığı dini anlatır.
  • İslam dinin temeli tek yaratıcıya imandır. Kur’an-ı Kerim Allah’ ın gönderdiği ve değiştirilmemesi için korumaya aldığına inanmak vardır.

Bunlar dışında bazı kesimler Müslümanlığı farklı bir şekilde tanımlamaktadır. Bu kesime göre Müslümanlar İslam dinini azda olsa değiştiren ve kendilerine göre yorumlayan kişilerdir. Bu inanışta olanlar kanıt olarak İslamiyette giz olmadığını, Müslümanlık ‘ta ise Tasavvuf ile bir gizem yaratıldığını göstermektedir. Tarikatlar baz alınarak ruhban bir sınıf oluşturulduğunu belirtmektedir. Bunlar dışında çeşitli örnekler ile İslamiyet ve Müslümanlık arasındaki fark anlatılmaktadır.

İslam Dini Neden Son Dindir?

İslam dinin son din olduğu ayet ve hadisler ile insanlara bildirilmiştir. Allah emirlerini sorgulamak doğru olmadığı için Allah’ın son gönderdiği dinin İslam olduğunu ayetleri sorgulamak yanlış ve günahtır. Ayrıca İslam dininden sonra herhangi bir peygamber ve din dünya üzerinde ortaya çıkmamıştır. Çıkanlar ise sahte olduğu Kur’ an-ı Kerim ile kanıtlanan uydurma dinlerdir.

Yorum Yapılmamış

Cevap Ver