Hyaluronik Asit Ne İşe Yarar? | Allah'ın Bereketi | Allah'ın İsimleri

Hyaluronik Asit Ne İşe Yarar?

Hyaluronik Asit ne işe yarar, faydalı mıdır? Cildin daha genç ve dinamik görünmesi, yaşlılık etkilerinin geçirilmesinde etkili olan Hyaluronik Asit, organların sağlığı için de önemlidir.

Bu asit, protein destekli şeker ile yapılanmış bir tür moleküldür. Kozmetikte sıklıkla kullanılan Hyaluronik Asit, su tutucu özellikleriyle canlandırıcı etkilere sahiptir. Bedende bulunduğu yerler arasında; göz sıvısı başta olmak üzere kas ve eklem yapılarında bulunur.

Hyaluronik Asit Nedir?

Hyaluronik Asit ne işe yarar, faydaları var mıdır? Daha çok eklem ve kas hastalıkları bulunan bireylerde kullanılması önerilir. Zira eklem yapısı içerisinde bulunan bu hiyalüronik asidin zaman içerisinde azalmasından dolayı çeşitli hastalıklar görülebiliyor.

Hyalüronik asit temel olarak 2 farklı yapıda bulunur. İlki mikro moleküler yapı, ikincisi ise makro moleküler yapı olarak biliniyor. Mikro Hyalüronik asitte bulunan moleküller, düşük ağırlıklıdır. Yapılarından dolayı özellikle derinin alt kısımlarında bulunan epidermis alanlarına işleyerek onarım sağlarlar. Aynı zamanda yeni moleküllerinin üretimini de etkin hale getirirler.

Makro yapıda bulunan Hyalüronik asit çeşidi ise yüksek ağırlıklı türleridir. Bunlar daha çok derinin üst kısımlarında bulunurlar ve alt kısımlara nüfus etme özelliğine sahip değildirler. Ancak üst cilt yapısındaki doku bozukluklarının ve cilt hasarının düzeltilmesinde etkili olup, cilde nem ve esnek bir form kazandırır.

Hyaluronik Asit Neye Faydalıdır?

Hyaluronik Asit ne işe yarar, faydaları nelerdir? Öncelikle kozmetik alanında ve dermatolojide sıklıkla kullanılan bir molekül olduğunu söyleyelim. Zira kremler, temizleyici ürünler veya doğrudan dolgu malzemeleri, botoks ürünleri içerisinde de sıklıkla yer aldığı bilinmektedir.

Cilde nem kazandırdığı gibi dinamiklik ve canlılık kazandıran bir molekül türüdür. Aynı zamanda esnekliğini kaybetmiş ciltlerde elastikiyet hakimiyetini geliştirir. Bu da doğrudan yaşlılığa ve zamana bağlı olarak görülen cilt kırışıklıkların azalmasında etkileyici rol oynar. Tam olarak Hyalüronik asit faydalarından şöyle bahsedebiliriz;

  • Kasların daha sağlıklı olması ve eklemlerin aktif şekilde hareket edilebilmesi adına destek sağlar.
  • Kimya alanında pek çok krem veya merhemin ana maddelerinden biridir. Yaraları iyileştirme özelliği vardır.
  • Özellikle göz kurulukları ve benzer hastalıkların tedavisi için göz damlalarına eklenir.
  • Mikro cerrahi uygulamalarda kullanıldığı gibi özellikle mide sorunları olan hastalar iyileşmeyi destekler.

Ortopedik alanlarda kullanıldığı gibi doğrudan cilt güzelliği ve sağlıklı beden için de pek çok ürün içerisine eklenir.

Hyaluronik Asit Nasıl Kullanılıyor?

Hyaluronik Asit ne işe yarar, nasıl kullanılır? Birkaç farklı formda kullanılabilir. Doğrudan botoks yaptırılarak ciltteki kırışıklıklar tamamen geçirilebilir. Ancak bunun yanı sıra çeşitli suplement içerikleri, ilaçlar veya kremlerde bulunabiliyor.

Lekelenmelerin geçirilmesi, deri yaralarının iyileştirilmesi için genellikle hiyalüronik asit içerikli kremler verilebilir. Çoğu zaman serum olarak uygulanabiliyor. Kas ve kemik ağrılarının geçirilmesinde, eklem tedavisinde, göz sorunlarına karşı uygulanabilen Hyalüronik asit tedavisi ilaç ya da destek tabletleri ile kullanılabiliyor.

Doğrudan doğal yiyeceklerle almak için kemik suyu tüketimine özen gösterilmelidir. Özellikle badem, lahana, baklagiller ve limon içerisinde yüksek miktarda hyalüronik asit bulunduğu bilinmektedir. Ayrıca turunçgiller ve brokoli tüketilmesi önerilmektedir.

İlginizi Çekebilir;

Yasin Suresinden Okunacak Dua

Yorum Yapılmamış

Cevap Ver