Civanperçemi Kullananların Yorumları, Faydalı mı? | Allah'ın Bereketi | Allah'ın İsimleri

Civanperçemi Kullananların Yorumları, Faydalı mı?

Civanperçemi kullananların yorumları nasıl, memnuniyet oranları ne seviyede? Civan perçemi çayı içenler ve muhteşem otuyla banyo seansları düzenleyenlerin genel görüşlerine yer veriyoruz.

Doğanın en şifalı bitkilerinden biri olan Civanperçemi, Türkiye’de de pek çok bölgede doğal olarak yetiştirilir. Özellikle kollarda ve bacaklardaki iltihaplanmaları geçirilmesinde etkili rol oynar. İçten tedavi eder, destekler. Otun, faydalarını ve zararlarını hemen keşfedelim.

Civanperçemi Faydalı mı?

Civanperçemi kullananların yorumları ve genel değerlendirmeleri daha çok bitkinin kurutulmuş halde çayını içenler tarafından yapılmıştır. Pek çok tavsiye, kullanım yöntemi ve öneriler bulunuyor. Özellikle yapılan araştırmalarda Civanperçemi ile banyo seanslarının düzenlendiğinde çok sayıda hastalığı iyileştirdiği söylenmektedir.

Özellikle kollarda ve bacaklarda rahatlatıcı etkileri olduğunu söyleyen çok sayıda hasta bulunmaktadır. Doğrudan oturma banyoları olarak düzenlenen bu seanslarda sinir iltihaplanmalarının kısa sürede geçirildiği belirtiliyor.

Asteraceae sınıfında yer alan, yani doğrudan papatyalar grubunda olan bir çiçektir. Şifasıyla bilinen ve yüzyıllardır tedavide kullanılan bu ot, genellikle kuzey yarım kürede yetişiyor. Her ülkede ve coğrafyada toprağın özelliklerine bağlı olarak birbirinden farklı türleri vardır.

Genellikle doksana yakın çeşidi olduğu bilinmektedir. Yoğun olarak sarı renkleri bilinmekle birlikte beyaz renkli olan civanperçemi, kırmızı tonları ya da pembe, turuncu gibi renk türleri de vardır.

Piyasada genellikle küçük saplı ve demetler şeklinde görmemize rağmen genellikle bu bitki metrelerce uzayabiliyor. Üstelik kadın sağlığı için de en çok tavsiye edilen doğal şifa kaynaklarından biridir. Üreme bölgesindeki sorunların giderilmesinde, cinsel hastalıkların tedavi edilmesinde temizleyici ve onarıcı rol oynuyor.

İçeriğinde; azulen, sinoel, limonen, borneol ve pinenler türünde maddeler bulunmaktadır. Sıcak iklimlerin sempatik bir çiçeği olarak genellikle yoğun şekilde bulunur ve doğada yaygın gelişme gösterir.

Civanperçemi Neye İyi Geliyor?

Civanperçemi kullananların yorumları, özellikle kadın hastalıklarında tedavi edici niteliklerinden bahsediyor. Özellikle çeşitli kistler bulunan, regl sancısı çeken adet düzensizliği bulunan kadınların düzenli olarak civan perçemi çayı içmesi tavsiye ediliyor.

Adet söktürücü özelliklerinden bahsedilen bazı yorumlarda adet dönemi öncesinde görülebilen ağrıların ve yine menstrual döneme bağlı olarak ayaklarda görülen şişliklerin ve ödemin geçirildiği de söyleniyor. Civanperçemi çayının faydaları oldukça fazladır.

Yumurtalık ve rahim bölgesinde oluşmuş enfeksiyonların yok edilmesinde, bakterilerin atılmasında etkilidir. Pek çok kullanan kadın da özellikle vajinal akıntıları yok ettiğini ve vajina sağlığını desteklediğini belirtiyor. Sindirim problemleri olanlara da iyi gelebilir.

Zira mide ağrılarını geçirdiği söylenen yorumlara da rastlamak mümkündür. Doğru, ideal ve fazla olmayacak şekilde civanperçemi çayı tüketmeleri, mide hastalıklarına karşı iyi sonuçlar elde etmeyi sağlıyor. Özellikle mide kanserine karşı korumada, ülser tedavisinde ve mide kanamalarında da iyi geldiği yapılan araştırmalarla belirtilmektedir.

Sindirime olan katkıları sayesinde bağırsakların daha düzenli çalışmasını, kabızlık problemlerinin kaldırılmasına, yine ishal gibi durumların olmamasına destek sağlar.

Aşırı gaz birikimi olan kişilerde faydalıdır. Mideyi ve sindirimi yumuşatır. Gaz söktürücü özelliğiyle beden sağlığını destekler. Bağırsakları ideal bir şekilde çalıştırdığı gibi iştah açıcı özelliğiyle de beslenme sorunlarının giderilmesinde takviye niteliğinde iyi gelir.

Daha çok kış aylarında çaylarının tüketildiği biliniyor. Bu da doğal olarak soğuk algınlığına karşı korunmaması, boğazın yumuşatılması ve aksırık, öksürük gibi etkilerin giderilmesinde rol oynar. Ayrıca pek çok yapılan araştırmada da bu bitkinin faydaları şöyle belirtilir;

  • Yüksek tansiyonun dengelenmesi ve başta dönmenin giderilmesinde etkilidir.
  • Migren ağrılarına iyi gelir, baş ağrılarını yok eder.
  • Sivilceleri iyileştirir, akne izlerini geçirir.
  • Kalp damar hastalıklarına karşı koruyucu rol oynar.

Bedende enfeksiyonlara bağlı oluşan ateşin düşürülmesinde hızlı şekilde etki gösterdiği belirtilir. Civanperçemi çayı, hazımsızlıkların giderilmesinde de etkilidir.

Yapılan görüş bildirimlerinden anlaşılan civanperçemi çayı ile hazırlanan tonik kıvamında etkilerdir. Cildin temizlendiğinde hem gözeneklerin sıkılaştırılması hem de bakteri oluşumuna neden olacak atıkların temizlenmesinde etkili olduğu söyleniyor. Doğrudan yıkama yöntemiyle değil, pamuk yardımıyla cildin temizlenmesi konusunda tavsiyeler var.

Civanperçemi Çayı Zararlı mı?

Civanperçemi kullananların yorumları incelendiğinde daha çok destekleyici ve tavsiye edilir nitelikte olduğu anlaşılmaktadır. Ancak alerjik etki gösterebildiğini de hatırlatmakta fayda vardır. Dolayısıyla test ederek içilmesi, alerjik bir etki gösterdiği zaman çayın alımı kesilmelidir.

Genellikle çayı demledikten sonra hem oral yoldan alınması, kalan miktarından da soğutularak tonik şeklinde cilt temizliğinde kullanılması öneriliyor. Hem içten hem dıştan temizlik sağlayan civanperçemi çayı, uykusuzluğun giderilmesinde de etkili rol oynanıyor. Stres ve kaygıyı giderdiği, dinlendirici etkisiyle de rahat bir uyku çekmenin formülü olduğu söyleniyor.

Bedenin farklı yerlerinde oluşmuş ağrıların giderilmesi için de tedavi edici nitelikte kullanılmaktadır. Diş ağrıları, kas ağrıları, diz ağrıları veya kanamalı yaralanmalar gibi pek çok konuda uzun yıllardır kullanılmaktadır.

Bu bitkiyle alakalı yapılan iş çok fazla çalışma bulunmamaktadır ve fakat eski çağlardan günümüze dek hem doğrudan kullanımları hem de çeşitli merhemler üretilerek cilt sağlığı, beden sağlığı için kullanıldığı biliniyor. Özellikle eski toplumlarda doğrudan kanamalı yaraların, açık yaraların iyileştirilmesinde merhem etkisiyle uygulandığı bilinmektedir. Ayrıca bu ot, kas spazmında tedavi edici özellikler göstermektedir.

Civanperçeminin Yan Etkileri Var mı?

Civanperçemi kullananların yorumları, daha çok adet döneminde kullanan kadınların değerlendirmeleriyle belirleniyor. Özellikle adet sorunları yaşayan ve kanama konusunda zorlanan kişilerin adet söktürücü etkisiyle kullandığı belirtilmektedir.

Kadın hastalıkları için en çok tavsiye edilen çaylardan biridir. Üstelik sadece kış aylarında değil, yazın da soğutularak içildiğinde hem lezzeti hem de sağlığa olan faydalarıyla keyif verir. Zira dinlendirici ve yatıştırıcı etkisiyle günün yorgunluğunu atmakta, stres faktörünü azaltmakta oldukça etkilidir.

Kadın hastalıklarının geçirilmesinde ve üreme bölgesinin temizlenmesi, bakterilerin atılması, akıntının giderilmesi, adet düzensizliklerine son verilmesi için civanperçemi uygulanmalıdır. Ancak temiz ve steril koşullarda toplanıp kurulduğundan emin olmakta son derece önemlidir.

Ayrıca çayını demlerken direkt olarak kullanılmaması; üzerindeki ağır metal atıklarının ve enfeksiyon oluşturma riski olabilen tarımsal atıkların tamamen giderilmesi için nitelikli şekilde yıkanması oldukça önemlidir.

Bu otun genellikle menopoz döneminde de rahatlatıcı etkilerinden bahsediliyor. Düzenli olarak çayın içilmesi özellikle menopozu ağır geçiren kadınların daha rahat olmasını sağlamaktadır. Bu özellikleri aynı zamanda ergenlik döneminde, yani kadınlığa geçiş döneminde de ağrı ve sızıları hafifletilmesinde, hormonların dengelenmesinde ve regl döneminin daha düzenli olmasında etkili rol oynar.

Civanperçemi Çayı Nasıl Yapılır?

Civanperçemi kullananların yorumları arasında çayın nasıl yapıldığına dair ifadeler de bulunmaktadır. Doğrudan bir bardak kaynatılmış suyun içine bir tatlı kaşığı miktarında atarak demlemek, kolay ve pratik şekilde içmeyi sağlar. Demleme süresi genellikle 5 dakikaya kadar varabiliyor. Demleme tamamlandıktan sonra süzme yöntemiyle içilir. Daha çok soğutularak içilmesi öneriliyor.

Adet sorunlarıyla alakalı alındığı zaman, mutlaka regli döneminden önce içilmeye başlanması gerekir. Ağrılarının oluşmaması veya adetin daha rahat bir şekilde başlaması için en az 3 gün önce tüketmek gerekiyor. Günde 2 defa tavsiye edilendir. Sabah ve akşam olacak şekilde birer fincan içilebilir.

Civanperçemi Taze Tüketilir mi?

Civanperçemi otu, taze veya kurutulmuş olarak tüketime uygundur. Doğrudan yenmesi uygun değildir. Dolayısıyla kırlardan tam mevsiminde toplanmış olduğunda dahi mutlaka steril bir şekilde temizlemek ve daha sonra çay demleme yöntemiyle tüketmek uygundur.

Ancak her tüketimde taze olması da en önemli husustur. Zira bekletildiğinde bu tür bitkilerin çok fazla etkisi olmuyor. Tek içimlik olacak şekilde demlenerek çay şeklinde taze formu kullanılabilir.

İlginizi Çekebilir;

Yorum Yapılmamış

Cevap Ver