Prolaktin Nedir? Kaç Olmalı? | Allah'ın Bereketi | Allah'ın İsimleri

Prolaktin Nedir? Kaç Olmalı?

Prolaktin nedir, kaç olmalı; memelilerde hipofiz besinin üstlendiği süt üretimini destekleyen hormonu simgeleyen değerdir. İşte bilinmesi gerekenler!

Prolaktin nedir, kaç olmalı; kadınlarda ve erkeklerde çok farklı yorumlanan hormonlar arasındadır. Kadınlarda gebelik ve lohusalık döneminde oldukça yüksek seviyede olacaktır. Bunun nedeni süt bezlerinin çalışması ile alakalıdır. Süt bezlerinin çalışması nedeni ile prolaktin yüksek seviyededir. Prolaktinin düşük olması halk arasında süt kesilmesi gibi durumların meydana gelmesine neden olabilmektedir. Erkeklerde prolaktinin yüksek olması ise erkeklik hormonunun baskı altına alınması şeklinde yorumlanabilmektedir. Aynı zamanda erkeklerde sperm sayısında meydana gelen düşüşlere de neden olabilmektedir. Bir değerin kadın ve erkek bünyesinde ne denli farklı unsurlara sebebiyet verebildiği de bu unsur üzerinden görülmektedir.

Prolaktin Ne İşe Yarar?

Prolaktin nedir, kaç olmalı; kadınlarda gebelik süreci içerisinde çok önemli bir yere sahip olan hormonlar arasındadır.

  • Hormonun etkisi ile gebeliğin ikinci ayından başlayarak süt bezlerinin üretime hazır hale getirilmesi sağlanmaktadır.
  • Sadece gebelik sürecinde değil aynı zamanda lohusalık döneminde de kadınlarda bu hormonun seviyesinin yüksek kaldığı görülmektedir. Bebeklerin sütten kesilmesi ile normal seviyesine dönecektir.
  • Gebe olan kadınlarda bu hormonun yüksek olması oldukça olumlu yorumlansa da gebe olmayan kadınlarda bu hormonun normal seviyesinin üzerine çıkmasının adetlerde düzensizliğin meydana gelmesine neden olabileceğini de unutmamanız gerekir.
  • Adet düzensizliklerinin yanı sıra ağrılı adet gibi sorunların yaşanmasına da neden olabilmektedir.

Prolaktin nedir, kaç olmalı; kadınların gebelik sürecinde ruh hali bakımından dengesizlik içerisinde olmasının nedeni de bedenlerinde meydana gelen hormon değişimleri kaynaklı olarak yaşanan sorunlardır. Bu hormon değişim detaylarının kesinlikle göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Herhangi bir gebelik durumu olmamasına rağmen meme başında akıntıların meydana gelmesi gibi bir durum oluşursa bunu doktorunuza bildirmelisiniz. Durum prolaktin hormonu ile alakalı olabilir.

Ortalama Değeri Nedir?

15 ve 25 µg/L arasında olan değerlerin kadınlarda normal kabul edildiği bilinmektedir. Bu ortalama değerin dışına çıkılması durumunda sorunlar da yaşanabilmektedir. Ortalama değerler ile alakalı olarak birçok farklı unsurun değişime neden olabileceğini bilmelisiniz. Örneğin rutin olarak kullanmış olduğunuz ilaçlar dahi hormonlar üzerinde etki sahibi olabilmektedir.

Stresin Değer Üzerinde Etkisi Var Mıdır?

Prolaktin nedir, kaç olmalı; bu değerler üzerinde stres unsurunun çok büyük bir etki sahibi olduğunu belirtmek gerekiyor. Özellikle hamilelik öncesi süreçte gerekli kontroller yapıldığında belirtilen sınırın altında olmanız durumunda panik yapmamalısınız. İçinde bulunduğunuz stres seviyesinin tüm kan değerlerini etki altına alabildiği gibi PRL değeri üzerinde de etki sahibi olabileceğini bilmeniz gerekmektedir. PRL değerinin yanı sıra kanın tüm öğeleri üzerinde stresin çok büyük bir etkisi olduğunun hatırlatılması gerekmektedir. Bu nedenle doktorların tanı koymadan önce değerleri belirli aralıklar ile yeniden ölçme eğiliminde oldukları da anlaşılmaktadır.

İlginizi Çekebilir;

Yorum Yapılmamış

Cevap Ver