Müslümanlıkta Yılbaşı Kutlaması | Allah'ın Bereketi | Allah'ın İsimleri

Müslümanlıkta Yılbaşı Kutlaması

Noel ve yılbaşı kutlamak farklıdır. Noel Hz. İsa’ nın doğumu için düzenlenen Hristiyanların dini bayramıdır. Noel’i kutlamak müslümanı küfre düşürür ve haramdır. Yılbaşı kutlamanın ise farklı sakıncaları vardır. Örneğin yılbaşında ağaç süslemek, hediyeler almak ve özel olarak hindi benzeri yemekler hazırlamak kısaca Müslümanlıkta yılbaşı kutlaması yer almaz. Yılbaşı kutlayan, Hristiyanlar gibi davranmak yılbaşı gecesine özel bir anlam yüklemek caiz değildir.

Müslümanlar İçin Yılbaşı Kutlamak Günah Mı?

Yılbaşı kutlamaları dini bir amaçla değil sadece birlikte vakit geçirmek için yapılıyor ise sorun yaratmaz. Fakat Hristiyanların kutlamaları gibi düzenleniyor ve onların davranışları tekrarlanıyor ise caiz değildir. Müslümanlık’ ta yılbaşı kutlaması bazı sebepler ile günah sayılır. Yılbaşı kutlamalarında caiz olmayan davranışlar:

  • Yılbaşını Hristiyanlar gibi kutlamak,
  • Yalnızca o güne özel yemekler (hindi gibi) hazırlamak,
  • Evleri yılbaşı gecesine özel olarak düzenlemek,
  • Çam ağacı süslemek, hediye almak ve üzerinde yılbaşını simgeleyen işaretler olan pastalar almak,
  • Yılbaşı için tercih edilen kırmızı rengi o güne özel olarak kullanmak

Bütün bu davranışlar Müslümanları Hristiyanlara benzettiği için dinimizde caiz değildir. Müslüman olan bir kişi diğer dinlerin geleneklerini devam ettiremez. Fakat yeni yılın gelişi için tebrik konusunda dini olarak sakınca bulunmamaktadır.

Hristiyanlar Hz. İsa’ nın doğum gününün yılbaşı gecesi olduğuna inanır ve ona göre davranırlar bu neden ile Hristiyanların yılbaşı kutlamaları ve Müslümanların yılbaşı kutlamaları birbirinden ayrı olarak görülür. Ancak yapılan kutlama hazırlıkları birbirine benzediği için dini olarak yılbaşını Hristiyanlar gibi kutlamak günahtır.

Yılbaşı Kutlamak Dinden Çıkarır Mı?

Yılbaşı kutlamak Müslümanı dinden çıkarmaz fakat İslam dini taklidi yasakladığı için günah sayılır ve caiz değildir. Müslümanlar konulara dikkat etmelidir. Hristiyanların kutladıkları şekilde bir kutlama dinen sakıncalıdır. Yılbaşı için özel bir hazırlık yapılmamalı her zaman davranıldığı gibi davranılmalıdır. Müslümanlık’ ta yılbaşı kutlaması yapılmaz, özel yemekler ve hazırlıklar doğru değildir. Hristiyanlara benzer şekilde davranmak İslam alimlerine göre onlardan olmaktır. Allah‘ın emirlerine uyum sağlanmalıdır.

Yılbaşını Müslümanlar Kutlar Mı?

Müslümanlar yılbaşı kutlamaz sadece yeni bir yılın gelişi ile mutlu olur. Yılbaşı kutlamak Müslümanın Hristiyan gibi davranmasıdır ve dinimiz diğer dinlerin adetlerine uymayı yasaklamıştır. Müslümanlık’ ta yılbaşı kutlanmaz ama yeni yıl için tebrik eden birine aynı şekilde cevap verilir. Yılbaşı kutlamaları için özel hazırlanan yemekler, toplantılar ve eğlenceler dinimizde caiz değildir. Özel bir hazırlık yapmadan sadece tebrik etmek Müslümanlar için yeterlidir.

Yorum Yapılmamış

Cevap Ver