Lustral Kullananların Yorumları, Şikayetleri | Allah'ın Bereketi | Allah'ın İsimleri

Lustral Kullananların Yorumları, Şikayetleri

Lustral kullananların yorumları, görüş ve şikayetleri nasıl? Reçeteli verilen antidepresan özelliğindeki ilaç, Türkiye’de yaygın şekilde kullanılıyor. Sakinleştirici özellikleriyle bilinen Lustral hap ve şurup formüllerindedir.

Sertralin etken maddesiyle üretilen ilaç, SSRI olarak bilinir. Yani selektif serotonin geri alım inhibitörleri şeklinde tanımlanır ve amacı; serotonin seviyesini düzenlemektir. Peki ne kadar etkili, nasıl etkiliyor?

Lustral Nedir, Ne İçin Kullanılır?

Lustral kullananların yorumları, ne kadar yaygın şekilde kullanıldığını gösteriyor. Üniversite sınavına hazırlanan gençlere dahi verildiği, yapılan görüş bildirimlerinden anlaşılmaktadır. Sakinleştirici etkileri bulunan bu ilaç en çok Türkiye’de bilinçsiz şekilde uygulanmaktadır.

Sınav stresinden kaynaklanan sorunlar için dahi psikiyatristler tarafından verilebiliyor. Bu da toplumun antidepresana olan bağımlılığını biraz daha arttırıyor. Pek çok insan farklı durumlarda ve yaşamının belirli periyotlarında antidepresan kullanma ihtiyacını hissettiğini söylüyor.

Yapılan yorumlarda askerlik yaptığında kullanan veya sınav döneminde kullanan pek çok insan olduğunu belirtiliyor. Genellikle ilacın etkisinin 1-2 hafta sonuna gösterdiği ve en belirgin yan etkisinin ise uykulu haller olduğu anlaşılmaktadır. Daha çok serotonine etki eden, beyindeki seviyelerini düzenleme amacıyla uygulanan bir ilaçtır. Bu da beyindeki etkileriyle kişide aşırı halsizlik, enerji düşüklüğü, motivasyonsuzluk ve aşırı sakinlik verebiliyor.

Yaygın olarak kullanıldığı alanlar arasında obsesyondur. Obsesif kompulsif bozukluklar sınıfında, panik bozukluklar, kaygı, sosyal fobi gibi durumlarda doktorun önerdiği şekilde verilmektedir. Psikiyatristler tarafından tanıya göre reçete şeklinde uygulanabiliyor.

Obsesyon olarak bilinen kompulsif bozukluklar genellikle takıntı olarak tekrarlayan düşünceler olarak bilinmektedir. Özellikle panik atak yine son yıllarda Türkiye’de ve dünyada görülebiliyor. İnsanların strese pek çok dış faktöre bağlı olarak yaşadıkları panik atak durumlarında yaygın şekilde kullanılan bir ilaçtır ve genellikle ötelediği biliniyor. Zira antidepresan ilaçlarının tamamı doğrudan tedavi maksatlı değil, etkilerini ötelemek- geçirmek, kapatmak üzerine uygulanır.

Lustral Stresi Geçiriyor mu?

Lustral kullananların yorumları ve ürün değerlendirmesini incelediğimizde, genellikle daha stressiz, daha makul davrandıklarını belirtiyorlar. Öfkeyi yatıştıran, sinirlilik halini yok eden, aşırı dinlendirici bir ilaç olduğu yine kullanıcıları tarafından belirtilmektedir. Pek çok insan kısa süreli kullanmış, bu ilaca başlarken ve bırakırken yan etkilerini fazlasıyla gördüğünü belirtmiştir.

Yaş grupları fark etmeksizin kadın ve erkek hastaların pek çoğuna verilmiş ve etkileri bakımından analizler yapılmış ve hâlâ araştırmalar yapılmaya devam edilmektedir. Lustralin sosyal fobi konularındaki rahatsızlıklarda, anksiyetede verildiği söyleniyor.

Özellikle iletişimde dışa dönük olmayan, sosyal rahatsızlıkları ve korkuları olan, özgüven sorunları olan veya çeşitli faktörlere bağlı olarak anksiyetesi olan kişilerde destekleyici olduğu söyleniyor.

Sadece travmalarda değil, travma sonrası stres bozukluğu içinde uygulanabilir bir antidepresan türüdür. Travmadan hemen sonra veya belirli sürelerden sonra ortaya çıkan stres bozukluğundan kaynaklı hastalıkların daha dingin şekilde karşılanabilmesi ve bunun öfkeye dönüşmemesi için Lustral tedavisi pek çok hastalığa uygulanıyor.

Lustral Şikayetleri Var mı?

Lustral kullananların yorumları arasında pek çok hastanın olumsuz yorumlarına ve şikayetlerine rastlamak mümkündür. Zira ilaca başlarken ki beyinde yaşanan durumlar, psikolojik etkileri, hormonları etkilemesi, beyin ve vücut arasındaki sinyal ve iletişim noktalarını etkilemesi gibi pek çok konudan bahsedilebilir.

Özellikle herhangi bir psikolojik ya da psikiyatrik bir rahatsızlığı olmadan sadece stres veya önemsiz kaygılarda dahi antidepresan kullanan kişilerde bu olumsuz etkiler çok daha bariz şekilde görülmektedir. Zira sağlıklı bir beyin yapısında, hücreye doğrudan entegre eden kimyasalların alınması, hücrelerin arasındaki sinyallerin farklılaşmasını, dolayısıyla fiziksel olarak etkilemenin yüksek derecede algılanmasına sebebiyet verir.

Bunun yanı sıra hâlihazırda psikolojik ilaçlar kullananlar veya kronik hastalıklarda ilaç kullananlardaki etkisi o kadar yoğun olmayacaktır. İlaçların kullanımı, dozları tamamen hastaya ve doktorun reçete etmesine bağlı farklılık gösterebilir. Kimisine bir tabletin dörtte birini verebilir, kimisine günde 2 defa almasını önerebilir. Bu, konulan teşhise ve tanıya bağlı olarak farklılık göstermektedir. Ayrıca ne kadar kullanılacağı da yine tedavi süresine bağlı farklılık gösterir.

Antidepresanlar ve Lustral kesinlikle bilinçsiz ve rastgele kullanılmamalıdır. Yapılan yorumlar, etkisinin 1 hafta içerisinde gösterilmeye başlandığını ve beynin, metabolizma sistemin 2 haftadan itibaren ilaca alışkanlık kazandığını söylüyor. Elbette yaş grupları bu süreçleri farklı kılabilir.

Lustralin Yan Etkileri Var mı?

Lustral kullananların yorumları, yan etkilerini fazlaca yansıtmaktadır. Yüzlerce yapılan yorumda en çok dikkat çeken uyku vermesidir. Kişilerin aktif sosyal yaşamını, çalışma hayatını veya hobilerine dahi etkileyebilen bir ilaç olduğu gün boyu uykuya yatkınlık olduğu yan etkileri arasında söyleniyor.

İlacın prospektüsünde ise hem hafif ve geçici etkiler hem de şiddetli görülen ve uzun süren yan etkilerine dair 2 farklı başlıkta değerlendirme yapılıyor. Hafif olan veya geçici olarak değerlendirilen yan etkiler, ilaca alışma sürecinde ve ilacı keserken ki dönemde görülebilir etkilerdir.

Baş dönmesi, baş ağrısı ve uykulu haller en bilinen yan etkileri arasında yer alıyor. Üstelik bu ilaçlar hormon üretimine ve düşünme değişikliklere neden olduğu için cinsel isteksizlik veya performans düşüklüğü gibi etkileri olduğu söyleniyor.

Uzun süreli ve şiddetli şekilde görülebilen yan etkiler arasında ise kanama problemlerinden bahsedilebilir. Zira bazı insanlarda doğrudan organlara etki edebilmekte, vücut reaksiyon göstermekte ve kanama problemleri görülebilmektedir.

Özellikle sinyallerden ve beyindeki çalışmasından dolayı kas hareketlerinde bozukluk görülebiliyor. Yan etkilerinin geçmemesi, uzun süre görülmesi veya kanama gibi problemler olunması halinde ilaç kesilmeli ve doğrudan doktor ile irtibata geçilmelidir.

Lustral kullanırken farklı ilaç kullanan kişilerin mutlaka doktora beyan etmesi gerekiyor. Zira bazı ilaçlarla etkileşiminde sağlık için olumsuz sonuçlar görülebilir.

Lustral Nasıl Bırakılıyor?

Lustral kullananların yorumları incelendiğinde, ilaca sadece başlarken değil bırakırken de birtakım etkilerinin olduğu incelenmektedir. Pek çok hastanın baş ağrıları, mide bulantıları ve psikolojik etkileri yaşadığı söyleniyor.

İlacı bırakırken doktora danışarak bırakmak ve aşamalı geçiş yapmak oldukça önemlidir. Zira birden kesildiğinde ruh halinde ve fiziksel yapıda olumsuz sonuçların görüldüğü belirtilmektedir.

Lustral dahil pek çok antidepresan ilaç, yavaş yavaş bırakılmaya özel ilaçlardır. Seratonin değerlerini değiştirdiği için serotonini birden vermek birden kesmek, beyinde veya vücutta hasara neden olabilir. Dozların yavaş yavaş azaltılması yöntemiyle bırakılabiliyor.

Lustral Zararlı mı?

Lustral, psikolojik tanısı teşhisi bulunan kişilerin mutlaka alması gereken ilaç gruplarındandır. Zira psikolojik sorunları olanlar veya doğrudan akıl sağlığıyla ilgili sorunları olanların mutlaka psikiyatrist tedavilerini almaları gerekir.

Fiziksel sağlıklarının ve hayati fonksiyonlarının devam edebilmesi, sağlıklı bir şekilde yaşama adapte olabilmeleri için bu tür ilaçlar psikiyatrist tarafından verildiğinde mutlaka düzenli kullanılmalıdır. Ancak bunun dışında herhangi bir psikolojik rahatsızlık olmadan teşhis ve tanı konulmadan direkt olarak bu tür ilaçların kullanılması, insan sağlığı için beyin yapısı, düşünce sistemi ve psikolojik etkileri ele alındığında zararlı ilaçlardır.

Zira fiziksel hastalıklara dair ilaçlar olmadığı için doğrudan etkileme alanları beyin ve hormonlardır. Faydaları arasında depresyonun azaltması, anksiyete önlemekte ve panik atağa karşı olumlu etkilerini göstermesinden bahsedilebilir. Ayrıca obsesif hastalarda işe yaradığı söyleniyor.

Ancak bir de olumsuz yanlarından bahsetmek önemlidir. Cinsel isteksizlik ve uyku problemlerinden bahsetmiştik. Genel olarak fiziksel etkileri arasında baş ağrısı, iştah sorunları, duyguları ve davranışları gizleme, karakteristik değişiklikler, bastırılmış üzüntü ve kederden bahsedilebilir.

İlginizi Çekebilir;

Yorum Yapılmamış

Cevap Ver