Hz. Ali Hz. Muhammedin Neyi Oluyor? | Allah'ın Bereketi | Allah'ın İsimleri

Hz. Ali Hz. Muhammedin Neyi Oluyor?

Hz. Ali kimdir, Hz. Ali Hz Muhammedin neyi oluyor, Hz. Muhammed’in kızları kimlerdir, Hz. Ali ve Hz. Muhammed’in arası nasıldı? Hz. Muhammed ve Hz. Ali arasında olan bağ konusunda merak ettiğiniz her şey sizler için derlendi.

Hz. Ali ve Hz. Muhammed (sav) ile çok yakındır. Kendisi Peygamber efendimizin hem amcasının oğlu hem damadı hem de erkek içinde ilk iman edendir.

Hz. Ali Kimdir?

Hz. Ali Hz. Muhammed (sav)’in amcası Ebu Talib’in oğludur. Hz. Ali Hz Muhammedin neyi oluyor sorusuna verilecek yanıtlardan biri de budur. Hz. Ali Hz. Muhammed (sav)’e ilk iman kişilerden biridir. Hz. Ali babası tarafından Kerramullah-u Veche olarak yetiştirilmiştir. Bunun anlamı peygamber efendimiz ile kardeş seçilmesidir. 601 yılında dünyaya gelen Hz. Ali Hz. Muhammed (sav)’e iman eden ilk erkektir.

Hz. Ali ve Hz. Muhammed (sav) Arasındaki Bağ?

Hz. Ali ve Hz. Muhammed amca çocuklarıdır aynı zamanda Hz. Ali Hz Muhammed’in neyi oluyor sorusuna vereceğimiz bir diğer yanıt ise Hz. Ali’nin Hz. Muhammed’in damadı olmasıdır. Kardeş olarak dünyaya gelen Hz. Ali her zaman Peygamber Efendimizin yanında olmuş ve ona iman etmiştir. Hz. Ali Peygamber efendimizin vefatından sonra Hz. Osman (a.s)’dan sonra halifelik yapmış ve İslam dinini için savaşarak toprakları büyütmüştür.

Hicret Zamanında Hz. Ali

Hz. Muhammed (sav)’in hicret yapacağı vakitlerde Hz. Ali Peygamber Efendimizi öldürmek hakkında yapılan planları öğrenmiştir. Nasıl ve ne şekilde öğrendiği şüphesiz sadece Allah bilir. Rivayet edilen bu duruma göre Hz. Ali hicret gecesinde Hz. Muhammed (sav)’in yatağına yatarak onu korumuştur.

Hz. Muhammed’in Kız Çocukları Kimlerdir?

Hz. Muhammed (sav) Hz. Hatice ile evliliğinde dört tane kız evladına sahip olmuştur. Kızlarının isimleri:

  • Fatıma
  • Zeynep
  • Rukiyye
  • Ümmü Gülsüm

Hz. Ali Hz. Muhammed’in Hangi Kızıyla Evlidir

Hz. Ali Hz. Muhammed’in kızı Fatıma ile evlenmiştir. Hicret zamanın ikinci yılı Zilhicce ayının ilk günü evlenmişlerdir. Hz. Fatıma Hz. Ali ile evlenmeden önce kendisi ile evlenmek isteyen birçok kişi olmuştur fakat Hz. Muhammed (sav) kızının evliliği hakkında ilahi hükmü beklediğini belirtmiştir. Evlenirken Hz. Fatıma’nın çeyizi ise kadife örtü, su kabı ve izhir otuyla doldurulmuş bir minderdir.

Hz. Fatıma

Hz. Fatıma Peygamber efendimizin ikinci kız çocuğudur annesi efendimizin ilk eşi Hz. Hatice’dir. Hz. Muhammed (sav) kızı Fatıma’yı çok severdi. En halkı içerisinde en hayırlısı olarak Hz. Fatıma’yı söylemiştir. Hz. Fatma Hz. Muhammed (sav)’den sonra ilk vefat eden Müslümandır.

Yorum Yapılmamış

Cevap Ver