Günlük Dualar ve Zikirler Nelerdir? | Allah'ın Bereketi | Allah'ın İsimleri

Günlük Dualar ve Zikirler Nelerdir?

Beni anarsanız, sizi anarım ayeti uyarınca Müslümanlar için dua etmek son derece önemli bir ibadettir. Müslümanlıkta günlük dualar ve zikirler nelerdir?

Müslümanlıkta yapılması gereken ibadetler; günlük, haftalık, aylık ve yıllık olarak periyodik olarak düzenlenmiştir. Allah kullarından kendisini sürekli anmalarını ve zikretmelerini, ibadetlerini aksatmaksızın yerine getirmelerini talep etmektedir. Buna göre Müslümanlıkta yapılması gereken günlük dualar ve zikirler bulunmaktadır.

Dua Nasıl Edilir

Müslümanlık dinine inanan kişilerin uygulaması buyurulan bazı hususlar bulunur ve bunlar arasında her iman eden kişinin ikrar etmesi gereken günlük dualar ve zikirler bulunur. Dua etmek Müslümanlıkta başlıca ibadetler arasında yer almaktadır. Dua, Allah ile kulu arasında köprü oluşturmayı amaçlayan, kulun Allah’a dileklerini iletmesine olanak sağlayan sözlü bir eylemdir. Dua etmenin bazı adapları bulunmaktadır.

  • Müslüman kişi dua edeceği esnada abdestli ve temiz olmalıdır.
  • Duaya tam hali ile besmele çekerek başlanmalı ve Allah’a hamtlar sunulmalıdır.
  • Allah’a hamt edilirken, peygambere salavat getirilmesi anmak ve kabullenişi ikrar etmek açısından önemlidir.
  • Dua esnasında ellerin göklere bakar durumda açık olması, Allah’ın rahmetini çağırdığını sembolik olarak belirtir.
  • Dua bittiğinde son olarak Allah’a hamt edilmelidir.
  • Dua bittiği esnada eller ile yüz mesh edilmelidir. Bu dua etmenin sünnetidir.

En Etkili Dua Hangisidir

Müslümanlıkta dua etmek, iman eden kişinin hayatının önemli bir parçasıdır. Günlük hayatında Peygamber Hz. Muhammed’i yaşamına örnek ve Kur’an-ı Kerim’i kılavuz olarak kabul eden kişinin, inandığı dinin sorumluluğu olarak dua etmesi şarttır. Tüm ibadetlerini yerine getiren ve İslamiyet inancını yürekten benimseyen kişinin, ibadetlerinin tamamlanmış sayılabilmesi için okuması gereken dua Ayet’el Kürsi olarak bildirilmiştir. Salavat, Müslümanlık inancında en güçlü dualardan biridir. Bunun sebebi Peygamber Efendiyi anıyor olmasından geçer.

Nisa Suresinde belirtildiği üzere “Allah’ın Resulüne itaat edenler, Allah’a itaat etmiş olarak nitelendirilmektedir.”

Salavat getirmek, günahların affedilmesini, kıyamette korunma sağlanmasını, Allah’ın rahmetinin kazanılmasına vesile olur. Bir Müslümanıngünlük dualar ve zikirleri arasında, her ibadet sonrası 33 kez Suphanallah, 33 kez La ilahe İllallah ve 33 kez Elhamdülillah ve 33 kez tekbir getirmesi emredilmiştir. Bu zikirler ibadetin tamamlanmasına ve Allah’ın hoşnutluğunu almaya yardımcı olmaktadır.

Yorum Yapılmamış

Cevap Ver