Do While Döngüsü Ne İşe Yarar? | Allah'ın Bereketi | Allah'ın İsimleri

Do While Döngüsü Ne İşe Yarar?

Do While döngüsü ne işe yarar; programlama aşamasında döngü tipleri hakkında net şekilde bilgi sahibi olmalısınız. Bu sistem C programlama tipinin bir parçasıdır.

Do While döngüsü ne işe yarar; C programlama sisteminde 3 tip döngü bulunmaktadır. Bu döngüler For, While ve Do While olmak üzere sıralanmaktadır. Son senelerde programlama ya gelen ilgi ile de beraber bu temel terimler üzerine düzenlenen açık derslerin de mevcut olduğu görülmektedir. Birçok farklı prestijli üniversitenin açık dersine katılabilirsiniz.

Do While Nedir?

Do While döngüsü; bu döngü içerisinde do – işlemler ve while yani koşul sistemi üzerinden süreç ilerlemektedir. Bu sistemde ana koşul şu şekildedir;

  • Bu döngü kapsamında kişilerin Do – While döngüsünü bir defa tamamen kesin olmak sureti ile işleme sokması gerekmektedir.
  • Bu işleme sokulma adımının sonrasında While kontrol edilecektir. While burada koşulu simgelemektedir.
  • Eğer While yani koşulun doğru olduğu onaylanırsa döngü devam etmeyi sürdürecektir. Fakat koşul hakkında döngü içerisinde bir sorunun çıkması durumunda döngüden atılma durumu söz konusu olacaktır.
  • Bu döngü kapsamında iç içe döngü modelinin de kullanılmasına izin verilmektedir. Konuya ilişkin herhangi bir kısıtlama olmayacaktır.

Do While döngüsü ne işe yarar; programlama adımlarına ilişkin en ufak bir ayrıntının dahi gözden kaçırılması sistemin işlerliğine dair büyük sorunları da beraberinde getirebilmektedir.

While Döngüsü Nedir?

While döngüsü de C tip sistem programlama aşamasında geçerli olan temel terimler arasındadır. Bu aşamada While sisteminde parantez içerisinde belirlenmiş olan koşun onaylanması ve doğru olması durumunda sistem sürekli olarak işlerliğini sürdürecektir. Bu şekilde tek bir hamle ile koşulun sağlanıp sağlanmadığı kontrol edilmektedir.

For Döngüsü Nedir?

For döngüsü diğer döngülere kadar daha kapsamlı hamleleri içerisinde bulundurmaktadır. Sistemde döngünün başlangıç ve bitiş şartına ilişkin datalar bulunmaktadır. Bu başlangıç ve bitiş şartlarının yanı sıra döngü işlemleri de koşula bağlanmıştır. Başlangıç aşamasında döngünün start alması için bir başlangıç değerinin belirlenmesi gerekmektedir. Bu başlangıç değerine gelindiği zaman döngü kendini gösterecektir. Bitiş şartında ise koşulların onaylanması durumunda değişim şartlarına geçiş yapılmaktadır.

Programlamanın ne derece hassas bir sisteme tabi olduğu bir kere daha görülmektedir. Bu sistemde en ufak bir hesaplama hatasının yapılması durumunda döngünün işlerliğinin olmayacağı görülmektedir. Sorun ile karşı karşıya kalınabilmektedir.

Açık Dersler ve Youtube Üzerinden Programlamaya İlişkin Bilgi Alın

Do While döngüsü ne işe yarar; temel döngüler de dahil olmak üzere programlamaya ilişkin tüm hususlarda aklınıza takılan hususlar olursa ya da sıfırdan bu alanda eğitim almak isterseniz kaliteli, üniversitelerin açık derslerine bir göz atabilirsiniz. Aynı zamanda Youtube üzerinden yapılan ders yayınları ile de bu şamada büyük oranda bilgi edinebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:

Hasib Anlamı Nedir? Faziletleri Nelerdir?

Yorum Yapılmamış

Cevap Ver